Catering İlaçlama

Catering İlaçlama

Catering İlaçlama

Toplu yemek üretimi yapan catering firmaları periyodik ilaçlama yaparak kemirgen ve haşerelerden kurtulabilirler. Açık alanlardan kapalı alanlara fare, pire, çıyan, hamam böceği, sivrisinek, örümcek gibi çeşitli haşere ve kemirgen türü taşınabilme ihtimali ve insan sağlığı göz önünde bulundurularak ilaçlama oldukça önem arz etmektedir.

Yemek üretim tesislerinde haşereler ciddi besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Gıda karışımını bozan haşereler gıda zehirlenmelerine, mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilirler. İlaçlama, aylık periyodik kontroller eşliğinde mevcut haşere sorununu çözmek ve yoksa da olmaması adına önlem almak için ve tarım bakanlığının zorunlu tuttuğu bir Haşere ve Kemirgen kontrol uygulamalarıdır.

 

Catering ilaçlaması nasıl yapılır

Fare İle Mücadele Yöntemleri

Fareler hızlı bir şekilde üreyebilen ve insanların yaşam alanlarında sıklıkla dolaşan, insanların yaşadıkları yerlerde ya da yakınlarında uygun üreme ve beslenme alanları bulabilen canlılardır. Hızlı şekilde üremeleri sayesinde kısa sürede büyüyebilen fare sorunları, eskiden kullanılan kapan ve yapışkan gibi mücadele yöntemleriyle çözülemeyen sorunlar olabilir.

 

Haşerelerle mücadele

Catering ilaçlaması bireysel teknikler uygulanarak yapılabilecek bir ilaçlama değildir. Catering firmalarının  korkulu rüyası olan haşereler  ile mücadele profesyonel şekilde yapılmalı ve mutlaka uzman firmalar  tarafından yapılmalıdır. İlaçlamalar ve dezenfektenin rutin olarak yapılması ve bu alanların düzenli olarak kontrol edilmeleri de gereklidir.

Diğer Hizmetler

7/24 Garantili ve onaylı ilaçlama için bize ulaşın.