Arı İlaçlama

ARI İLAÇLAMA

Arı İlaçlaması Hangi Arılara Yapılır?

Yapılan arı ilaçlaması genellikle eşek ve yabani arılar için yapılmaktadır. Bu tür arıların insanlara zarar verici etkisi bulunmaktadır. Firmalar genellikle bu sebeple bal arısı için ilaçlama yapmazlar. Arı müdahalesi oldukça ciddiye alınması gereken bir iştir.

 İlaçlama Zamanı

Bilindiği gibi arıların özlerinde etçil beslenme bulunmaktadır. Bu sebeple insanlara daha fazla saldırma özelliği bulunmaktadır. İlaçlama takvimi, ilaçlama zamanı sabah olmayacağı için genellikle öğleden sonra veya akşam saatlerinde yapılmaktadır. Çünkü arılar yuvaya genelde bu zaman dilimlerinde dönmektedir. Genellikle arıların ilaçlanma zamanı yaz mevsimi olmasına rağmen, her mevsim yapılabilmektedir.

Kış aylarında arılar hakkında şikayet görülmez. Çünkü kış şartlarında arılar telef olmaktadır. Yaz aylarında havanın ılıman olması ile birlikte ortaya çıktıkları için şikayetlerde buna bağlı olarak artmaktadır. Özellikle çatıdaki arıların müdahalesi kişileri oldukça zorlamaktadır. Buradaki müdahale sırasında çatıdan düşme gibi olaylar oldukça sık yaşanır. Bu sebeple arı ilaçlama işlemi için profesyonel firmaların müdahalesi gerekmektedir. Çünkü arılar müdahale edildiği anda direkt olarak savunma moduna geçerler ve toplu olarak saldırırlar. Bulunan en küçük açıkta ise sokarlar. Arı sokması ise zamanında müdahale edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilecek bir durumdur.

Saldıran Arılar

Arılar tek başına sorun olmaz. Ancak kovanlarının bulunduğu yere girerseniz koloni tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz. Birden fazla arının sokması ile karşı karşıya kalırsanız en kısa sürede bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Arılar yuvalarını korumak için, yuva yakınına yaklaşan kişilere saldırabilir

 

 

Arı Mücadelesi

Arılardan kurtulmak için sadece arılara ilaçlama yapılması yetersizdir. Bunu dışında arı kovanlarına müdahale yapılması gerekmektedir. Arılar kırsal alanlarda özellikle, tavan aralarında üreyerek yuva yapmaktadır. Kişi bu gibi durumlarda tek başına müdahale etmemeli, mutlaka profesyonel ilaçlama firmasından yardım almalıdır.

Görevlileri  ilaçlama aparatları konusunda, hem binanın, hem de ev sakinlerinin zarar görmemesi için çeşitli önlemler almaktadırlar. Sıvı ilaçlama sonrasın arılar bitti demek yanlış bir düşüncedir. İlaçlama sonrası arıların yuvasının (petek) dağıtılması ve içerisinde bulunan larvalarının yok edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda arılar tekrar yuvanın içerisinde üreyebilir. Arı ilaçlamasından sonra yuvaya gelen arılarda bir iki gün içerisinde zehirlenerek ölür. Bu sebeple ilaçlanan mekanda bir iki günlük hareketler görülebilir. Arıların türüne ve çokluk derecesine göre kullanılacak ilaçlama yöntemi de değişiklik gösterecektir. Arının çok bulunduğu alanlarda sisleme ve kokulu ilaçlama yöntemi kullanılmaktadır.

Arının tekrar aynı bölgede üreme yapmaması için profesyonel  ilaçlama firması tarafından arılara müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan uygulamalar arıların kalıcı olarak ortadan kaldırılması için gereklidir.

7/24 Garantili ve onaylı ilaçlama için bize ulaşın.